Po konferencji "Atom dla samorządu"

Czy energia atomowa może być ważnym elementem transformacji naszego regionu? Nad tym zastanawiali się wczoraj uczestnicy konferencji „Atom dla samorządu. Energetyka jądrowa szansą dla transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia”.

 

Wydarzenie odbyło się w ramach Metropolitalnych Dni Energii. Organizatorem konferencji była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, partnerami wydarzenia - Miasto Katowice i nasz Związek.

Nasz Związek współorganizował dyskusję samorządowo-ekspercką, w której uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz samorządów, w tym Przewodniczący Regionalnej Rady ds. energii, Zastępca Prezydenta Rybnika, Janusz Koper.

Paneliści zwracali uwagę, że rozwój energetyki atomowej trzeba rozpatrywać w ujęciu długoterminowym. Jednocześnie podkreślali znaczenie determinacji w tych działaniach. "Wiele czasu poświęciliśmy w Polsce na tworzenie teoretycznych założeń rozwoju atomu, a nie udało się dojść do etapu praktycznego" – podsumowali ten wątek uczestnicy dyskusji.

Ważną kwestią jest edukacją, a więc prezentowanie faktów związanych z uwarunkowaniami rozwoju atomu. "Dziś nie powinniśmy pytać, czy rozwijać energetykę atomową, a kiedy wdrożymy te rozwiązania i jak ten proces przyspieszyć" – wyjaśniała przedstawicielka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
 

Samorządowcy zwracali również uwagę, że aktualnie trwają intensywne poszukiwania rozwiązań, które zastąpią za kilka, kilkanaście lat przemysł górniczy. Rozwiązań, które będą społecznie akceptowane i technologicznie uzasadnione – uzupełniali.

Dobra komunikacja, planowanie w długofalowej perspektywie, odpowiednie przepisy prawa, sprawiedliwość w wymiarze społecznym i konsekwencja – tak w pigułce można podsumować zagadnienia, o których wczoraj dyskutowali uczestnicy.
 

materiały prasowe po konferencji dostępne poniżej:
https://www.wnp.pl/finanse/konferencja-w-katowicach-atom-moze-dac-samorzadom-najtansza-energie,621760.html
https://www.radioem.pl/doc/7826418.Katowice-Atom-dla-samorzadu-Szanse-problemy-i-wyzwania-przed
 

Data publikacji: 14.09.2022 r.

Polecamy
Współpracujemy