O Czystym Powietrzu w prawo.pl

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem opublikowanym w portalu prawo.pl na temat walki ze smogiem w kontekście programu "Czyste Powietrze":

 

W walce o czyste powietrze ważne jest, by nie truć go dymem z naszych domów. Jednak po latach działań rezultaty są wciąż nikłe. Starają się samorządy, bo mieszkańcy, mimo rosnącej świadomości, niewiele wiedzą. Rządowy program dofinansowania wymiany pieców nie daje rady. Za mało jest informacji i pieniędzy. O braku skuteczności mogliśmy się przekonać na własne nosy podczas ostatnich mrozów.

Samorządy same walczą ze smogiem

Jak informuje Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta Katowice, w ostatnim kwartale 2020 r. MOPS Katowice wydał 6 zaświadczeń uprawniających do skorzystania z wyższych dotacji. W grudniu 2020 r. miasto oraz WFOŚiGW w Katowicach podpisało porozumienie dotyczące wsparcia w realizacji programu „Czyste Powietrze”. W ramach porozumienia przeszkolonych zostało 2 pracowników Miejskiego Centrum Energii, którzy będą pomagać w wypełnianiu i przesyłaniu do WFOŚ w wniosków o dofinansowane.

Miasto wspiera mieszkańców dotacjami do niskoemisyjnych źródeł ciepła. W ramach działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej najbiedniejszym mieszkańcom miasta przyznawana jest pomoc w formie zasiłków celowych do bieżących opłat czynszowych, do napełnienia butli gazowej, do bieżących opłat za nośniki energii, do zakupu opału. Przysługuje też ryczałt na zakup opału.

Katowice stawiają na ekologiczne i modne rozwiązania transportowe, oparte na elektryczności i to w wielu wymiarach: elektryczne autobusy i najbardziej rozbudowana sieć połączeń tramwajowych w regionie (transport publiczny), car-sharing, również samochodów elektrycznych (współdzielony transport samochodowy) czy też elektryczne hulajnogi i skutery (transport ostatniej mili/kilometra - multimodalność transportu).

więcej tutaj: https://www.prawo.pl/samorzad/wymiana-kopciuchow-starych-piecow-walka-ze-smogiem-rzadowy,506055.html

Data publikacji: 27.01.2021 r.

Jak dojechać