Podróż studialna "Dobre praktyki i wyzwania rewitalizacji oraz rozwoju mias

W dniach 23-24 października 2017 r. Śląski Związek Gmin i Powiatów zorganizował podróż studialną do Wrocławia i Wałbrzycha pn. „Dobre praktyki i wyzwania rewitalizacji oraz rozwoju miast”, w której uczestniczyło ponad 20 przedstawicieli miast województwa śląskiego: Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Rybnika Sosnowca, Sośnicowic, Świętochłowic, Wodzisława Śląskiego oraz Zabrza. Celem podróży była prezentacja zrealizowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych wraz z możliwością krytycznej analizy ich jakości i trwałości efektów, prezentacja szczegółowych doświadczeń i generalnych „lekcji” wynikających z realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz nawiązanie kontaktów merytorycznych między uczestnikami wyjazdu oraz między uczestnikami podróży a gospodarzami.

Program podróży studialne obejmował następujące punkty:

 

we Wrocławiu:
1. Spotkanie z przedstawicielami Wrocławskiej Rewitalizacji Sp. z O.O. oraz operatorem Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin na Nadodrzu – omówienie doświadczeń i wyzwań związanych z przygotowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2018, samym procesem rewitalizacji Nadodrza oraz Przedmieścia Oławskiego oraz funkcjonowaniem Krzywego Komina.
2. Wizyta w terenie – spacer po Nadodrzu – prezentacja obszaru rewitalizacji, Serca Nadodrza; spacer po Przedmieściu Oławskim i wizyta w lokalnym biurze rewitalizacji.
3. Przejazd do Nowych Żernik i spacer po modelowym osiedlu (ze względu na pogodę nie udało się zrealizować).

 

 

w Wałbrzychu:
1. Spotkanie w Urzędzie Miasta Wałbrzycha z Prezydentem, Urbanistą Miejskim oraz Kierownik biura ds. rewitalizacji miasta – prezentacja uwarunkowań rozwoju i wyzwań Wałbrzycha oraz Gminnego Programu Rewitalizacji Wałbrzycha na lata 2016-2025.
2. Spacer historyczny po Wałbrzychu (Śródmieście) z prezentacją zrealizowanych projektów i metody spaceru historycznego – spotkanie z Prezesem Fundacji Księżnej Daisy Von Pless.
3. Zwiedzanie Starej Kopalni – flagowego projektu procesu wałbrzyskiej rewitalizacji.

 

 

Jak dojechać